Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Jak przechowywać chleb, żeby był zawsze świeży i pachnący? Sprawdź nasze wskazówki!

Wyobraź sobie, że zaczynasz każdy dzień od pokrojenia pachnącego, świeżego z chrupiącą skórką chleba. Wtedy kanapki na śniadanie smakują wyśmienicie i są małymi dziełami kulinarnej sztuki. Żeby ta wizja mogła się spełnić, musisz wiedzieć, jak przechowywać chleb. Istnieje kilka prostych wskazówek, które skutecznie zabezpieczają bochenki przed nadmiernym wysychaniem i pleśnieniem. Zastosuj jedną z nich i zapomnij o czerstwych porankach. 

Każde pieczywo starzeje się inaczej

Piekarze i wszystkie osoby, które wyrabiają ciasto na bochenki chleba wiedzą, że każdy rodzaj pieczywa ma inną charakterystykę, przez co inaczej znosi próbę czasu. Najszybciej starzeją się bochenki pszenne, które są wykonane z drożdży, ponieważ mogą wyschnąć lub spleśnieć w ciągu dwóch dni.Z kolei chleb żytni zrobiony z udziałem zakwasu może być miękki, lekko wilgotny i niesamowicie smaczny nawet przez dziesięć dni, choć pewnie i tak wcześniej będzie zjedzony. Co ma największy wpływ na kondycję pieczywa?

W takich warunkach czerstwieje i pleśnieje chleb

Sposób wykonania chleba ma wpływ na jego termin przydatności do spożycia, jednak nic nie uratuje bochenka przed wysychaniem lub pleśnią, jeśli zostawisz go w złych warunkach. Pieczywo jest bardzo delikatnym produktem. Nawet stosunkowo niewielkie wahania temperatur lub poziomu wilgotności mają duży wpływ na kondycję wypieków. W takim razie, jak przechowywać chleb, żeby zawsze był świeży, miękki i smakował tak samo dobrze o każdej porze dnia? 

Zwróć uwagę na miejsce i sposób, w jaki przechowujesz produkty z piekarni. Ciepły chleb włożony do folii zaparzy się i praktycznie będzie do wyrzucenia, dlatego piekarnie stosują papierowe torebki na świeżo upieczone wyroby. Także chleb bez przykrycia szybko wyschnie i stanie się twardy jak skała. Na koniec bochenek przechowywany w wilgotnym miejscu szybko z pleśnieje. Dlatego do utrzymania świeżości bułek, rogalików i kromek chleba musisz unikać takich miejsc, gdzie panuje wilgoć lub nadmierne wystawienie na działanie powietrza. 

Jak przechowywać chleb, żeby zachował świeżość przez długi czas?

W takim razie, jak przechowywać chleb, żeby zachował świeżość niczym po wyjęciu z pieca każdego dnia? Wybierz dobrej jakości chlebak, ponieważ jest to jedno z najlepszych miejsc dla pieczywa. Jednak pojemnik na bochenki musi być wykonany z odpowiednich materiałów. Najsłabszym wyborem są plastikowe odmiany, natomiast optymalne są drewniane wersje. 

Dlaczego? Plastik słabo przepuszcza powietrze, przez co brak jego cyrkulacji sprawia, że chleb szybko się starzeje. Po drugiej stronie skali są chlebaki drewniane, które utrzymują odpowiednią wilgotność i temperaturę pieczywa, żeby było ono jak najdłużej smaczne. Rozwiązaniem pośrednim są pojemniki wykonane ze stali. Tutaj bardzo ważne jest miejsce, w którym stoi metalowy chlebak, ponieważ zbyt ciepłe powietrze nagrzewa metal i wysusza chleb.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl