Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Jak ułożyć sztućce na stole zgodnie z zasadami savoir-vivre? Poznaj podstawowe zasady!

Chociaż sztućce nie są nikomu obce, ich ułożenie na stole może budzić niepokój. Zarówno w sytuacji, w której musimy sami zadbać o ich prawidłowe umiejscowienie, jak i wówczas, gdy zasiadamy do już nakrytego stołu. Powtórz z nami zasady savoir-vivre i przekonaj się, jak ułożyć sztućce na stole, by nie popełnić gafy!

Warto zadbać o wygląd stołu

Spotkanie rodzinne, obiad w gronie przyjaciół albo inna, ważna uroczystość, to pretekst do niebanalnej aranżacji stołu. Wybierając obrus, serwety i dekoracje, koniecznie pamiętaj o prawidłowym ułożeniu sztućców. Dopracowany w każdym szczególe wygląd stołu to nie tylko zachwycający efekt wizualny, ale przede wszystkim – ogromne ułatwienie zarówno dla gospodarzy, jak i dla gości. Zatem – jak ułożyć sztućce zgodnie z zasadami savoir-vivre?

Prawidłowe ułożenie sztućców

Chcesz, by zaaranżowany przez Ciebie stół świecił przykładem? Zacznij od sprawdzenia sztućców, talerzy i szklanek, które zamierzasz na nim ułożyć. Muszą być czyste, dokładnie wypolerowane i należące do jednego kompletu. Czym przywrócić im blask? Najlepiej bawełnianą, miękką szmatką. Jak je ułożyć? Zgodnie z żelaznymi zasadami!

1. Sztućce należy układać w odpowiedniej kolejności

A dokładnie – w kolejności, w jakiej będą używane podczas posiłku. Najdalej od talerza powinny znaleźć się te, z których goście skorzystają, rozpoczynając posiłek. Podobna zasada dotyczy talerzy – na samej górze znajdują się te, w których zostanie podane pierwsze danie. Bez względu na to, ile dań planujesz podać, na stole układasz wyłącznie trzy pary sztućców. Kolejne dołączasz do serwowanych dań.

2. Nóż i łyżka po prawej stronie talerza, a reszta?

Zastanawiasz się, jak ułożyć sztućce, by nie popełnić gafy? Sztućce przeznaczone do trzymania w prawej ręce ułóż po prawej stronie talerza, w kolejności: nóż stołowy najbliżej talerza, ostrzem w jego kierunku, łyżka do zupy, koniecznie miseczką do dołu oraz, na końcu nóż przystawkowy, podobnie jak obiadowy – ostrzem w kierunku talerza. Po lewej stronie natomiast bezpośrednio przy talerzu powinien znaleźć się widelec do dania głównego, a w większej odległości od talerza – widelec przystawkowy, wyraźnie mniejszy.

3. Jeśli podajesz rybę, podaj odpowiednie sztućce!

Zdecydowałeś się na obiad zaserwować rybę? Wówczas zwykły nóż i widelec należy zastąpić sztućcami właśnie do ryby. Czym różnią się od tych tradycyjnych? Widelec będzie miał tylko trzy zęby, a nóż będzie kojarzył się z łopatką do ciasta. Pamiętaj, że nie służy on do krojenia, a oddzielania części ryby.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl